Zveme vás na Ptačí hodinku a zimní pozorování ptáků na krmítku

04.01.2023

Zajímá vás, jaký pták žije ve vašem okolí a co mu chutná v zimním období? Chcete jej pozorovat hodně zblízka? Pokud ano, stavte se k nám první a druhý lednový víkend na akci Ptačí hodinka.

S ornitologem Evženem Tošenovským budeme v sobotu 7. ledna od 10 do 15 hodin sčítat ptáky na našem krmítku pomocí speciálních dalekohledů firmy Meopta, které si můžete sami vyzkoušet. Přijít můžete kdykoliv v době sčítání. A další sobotu 14. ledna se akce uskuteční vždy každou hodinu od 10, 12 a 14 hodin. Sraz bude u Pevnosti poznání (boční vchod vlevo).

Akci organizuje již pátým rokem Česká společnost ornitologická (ČSO). Minulého ročníku se zúčastnilo přes 35 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než 707 tisíc ptáků. Ornitologové pomocí dlouhodobého projektu ve spolupráci s veřejností zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Už nyní se můžete připravovat na Ptačí hodinku pomocí zábavných kvízů a pilovat své znalosti ptáků na stránce ptacihodinka.cz. S přikrmováním ornitologové doporučují začít, když teploty klesnou k bodu mrazu.

"Mezitím můžeme na zahradě udělat malý ptačí ráj. Staré dřevo a větve naskládejte na hromádku. Úkryt v ní může najít střízlík, červenka nebo i hejno vrabců. Spadané listí shrabejte ke kmeni stromu, a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky. Semenožravé ptáky pohostíte, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu," vysvětluje Dita Hořáková z ČSO.

Další informace ZDE