LANÁČEK v ZOO Olomouc se OTEVÍRÁ. 

20.05.2020

Lanovým centrem mohli naposledy prolézat děti před téměř 2 lety. Kůrovec pospolu s vichřicí Eberhard však byli zcela jiného názoru, a tak po původním Lanáčku přímo v areálu zoo nezůstaly ani stromy, na nichž byl vybudován.

Lanáček se však postavil na nohy. Přesněji řečeno na samonosné kůly a v těchto dnech si ho mohou užít už první návštěvníci. A nejedná se pouze o děti. Novinkou je, že se do výšin smí vydat i zkušení věkem. Lanáček je zpřístupněn i pro starší návštěvníky a horní věková hranice není stanovena. "Když vidím úsměv a spokojenost u návštěvníků, tak mi práce dává smysl. Začátek sezóny byl díky koronaviru složitější, protože kolem nařízení bylo mnoho zmatků, ale věřím, že bude lépe. Ztráty se bohužel již dohnat nedají, ale Lanáček není stavbou na jeden rok. Musíme se dívat dopředu," dodává jednatel společnosti Eduard Hrabalík.

Vypořádat se takto s katastrofou, natož přírodní, to si zaslouží velký obdiv. Nejprve Lanáček oslabil kůrovec, poté 10. 3. přišel nezvaný host v podobě vichřice Eberhard. Po jak dlouhé době se Lanáček znovuotevírá veřejnosti? Děkujeme za obdiv, to se nám moc často nestává :-). Ano byly to dvě náročné situace, ale nakonec z toho vzniklo něco nového a věříme i zajímavého pro návštěvníky ZOO. Je to přibližně rok a půl, kdy jsme naposledy provozovali Lanáček a potom již to mělo rychlý spád. V čí hlavě se zrodil nápad vybudovat lanové centrum přímo v areálu zoo? Kdy to přesně bylo? Od roku 2000 provozujeme lanové centrum PROUD v Olomouci, ale s kolegou Michalem Paulíčkem jsme měli zkušenost ze světa, že existují lanové dráhy vytvořené pouze pro děti. Současně jsme se chtěli vyhnout speciálnímu zaškolování, proto jsme tehdy zvolili jistící sítě, kde návštěvníci nepotřebují další vybavení. Naše představa byla, že vytvoříme místo, které děti láká, a budou se tam cítit spokojeni. Proto jsme zvolili lanové překážky, které děti milují a k tomu kombinace barevných lan a sítí. Tak jsem v roce 2008 realizovala výstavbu prvního Lanáčku. V čem všem se nový Lanáček liší od toho původního? Kromě toho, že je nový Lanáček vystavěn na sloupech a jsou tam použity modernější technologie, tak jsme se snažili najít i vodící linku. Nakonec vyhrála inspirace životem včel. Tuto myšlenku chceme dále rozvíjet.

Na co se děti mohou těšit? Na nové překážky, druhé patro ve výšce cca 8 nad zemí a dalším tobogánem. Další informace ZDE