3. - 6. 10. FLORA OLOMOUC 2019

15.09.2019

Podzimní Flora představí (nejen) špičkové produkty ovocnářů a zelinářů. Podzim je období, kdy čeští a moravští pěstitelé i sadaři sklízejí zasloužené plody své náročné celoroční práce.

Na olomouckém výstavišti čeká všechny návštěvníky od 3. do 6. října 2019 také bohatý program se spoustou lákadel, doplněný rovněž již tradičně oblíbeným festivalem gastronomie a nápojů Olima, Podzimními zahradnickými trhy, Flora koštem a Flora džemem, floristickou soutěží Pohár podzimní Flory a projektem Rozkvetlé památky, který se prolne do centra města Olomouce.

Pavilon A

V pavilonu A se uskuteční hlavní expozice, jejíž letošním tématem bude Zahradní slavnost, která předvede v moderním a netradičním pojetí typické podzimní plody, bohatou úrodu a práci zlatých českých ručiček. Letošní téma oslavuje nejen podzimní období, ale také 30 let svobody. Autorem hlavní expozice je architektonické & design studio mimokolektiv z Olomouce Představí se zde nejlepší tuzemští pěstitelé z řad členů Zelinářské unie Čech a Moravy, Ovocnářské unie ČR a Školkařského svazu Ovocnářské unie ČR.

Expozice Českého zahrádkářského svazu ponese název Zahrádkářské tržiště a naleznete jej v přístavbě pavilonu A - přízemí. Návštěvníkům nabídne oblíbenou pěstitelskou poradnu a vinařské posezení u cimbálu. Společná expozice Českého zahrádkářského svazu a Českého svazu ochránců přírody nabídne Zemskou výstavu starých odrůd a ukázky zpracování ovoce a zeleniny.

Ve vestibulu pavilonu A v přízemí bude, jako již tradičně, umístěna mykologická poradna profesofa RNDr. Vítězslava Bičíka, CSc.

Na výstavu Hanácká včela láká pavilon G, kde se návštěvníci budou moci seznámit s unikátními včelařskými exponáty, ukázkami včelích úlů, čmeláčích hnízd a historického vybavení pro včelaření. Návštěvníci budou mít možnost si zakoupit svíčky z vosku, med a jiné včelí produkty, včelaři pak vybavení úlů, váhy a další včelařské potřeby. Děti a mládež se mohou poučit na naučné včelí stezce.

V Oranžérii ve Smetanových sadech bude ve dnech od 20. 9. do 13. 10. 2019 probíhat výstava prací studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Olima

Festival gastronomie a nápojů Olima nabídne návštěvníkům tradiční soutěže cukrářů a kuchařů Gastro Olomouc - Olima Cup 2019, čtyřiadvacátý ročník gastronomické soutěže se uskuteční v pavilonu C.

Součástí Olimy je rovněž Grand Prix ovocných destilátů Flora košt a soutěž Flora džem, které budou umístěny v pavilonu E. propozice soutěže.

Podzimní zahradnické trhy

Podzimní zahradnické trhy budou mít své místo v pavilonu H a na venkovních plochách Smetanových sadů. Nabídnou široký sortiment rostlin, výpěstků, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Chybět nebudou ani atrakce pro děti, dále burčák, medovina, svařené víno a jiné občerstvení.